Porsche Taycan Özellikleri

Otomobil dünyasın’da teknolojiler hızla ilerlerken artık bütün firmalar kendine has elektrikli motor modelini tanıtıyor. Bazı firmalar satışa çıkartırken bazı firmalar dizel motora entegre ederek satıyor. Bazı firmalar ise yapım aşamasında olduğu modelleri duyuruyor. Porsche de Taycan‘ı duyurduğu gibi.

Porsche Taycan

Porsche Taycan, her biri bir aksa güç veren iki tane elektrik motorundan güç toplayacak. Toplamda 600 HP güç üretecek sedan modeli, 100km/h hıza 3.5 saniyede, 200 km/h hıza ise 12 saniyede rahatlıkla ulaşacak. Motor gücünü yansıtan ve ortaya koyan Porsche Elektrik modelinde ciddi oranda iddaalı. Tamamen elektrikli Taycan, 500 kilometrelik bir enerji menzile sahip olacak. 15 dakikada hızlı sarj opsiyonu da sunacak olan araç, bu hızlı şarjdan sonra 400 kilometre yol alabilecek. Audi E-tron GT ile aynı alt yapıya sahip olan Taycan, ilerleyen günlerde sokaklarda rastlanabilecek.

Porsche Taycan

Porsche kendi resmi sitesinde Taycan ile yaptığı açıklamada; Adı, “canlı genç at” olarak kabaca tercüme edilebilir ve 1952’den bu yana atlayan bir atı olan Porsche tepesinin kalbinde yer alan görüntülere gönderme yapar. “Yeni elektrikli spor otomobilimiz güçlü ve güvenilirdir; Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume, uzun mesafeleri sürekli olarak kapsayabilen ve özgürlüğü temsil eden bir araç ”diyor. Oryantal isim aynı zamanda bir Porsche ruhuna sahip ilk elektrikli spor otomobilin lansmanı da belirtir. Porsche, “70 yıllık spor otomobilleri” seremonisinin bir parçası olarak ilk saf elektrik serisinin adını Taycan olarak açıkladı.

Porsche Taycan

Porsche Taycan için açıkladığı bir habere göre de; Zuffenhausen’deki Porsche merkez binasında yeni bir boyahane, Taycan için özel montaj alanı ve boyanmış gövdelerin ve tahrik ünitelerinin son montaj alanına taşınması için bir konveyör köprüsü inşa ediliyor. Mevcut motor tesisi elektrikli sürücüler üretmek için genişletiliyor ve gövde dükkanı da geliştirilecek. Weissach Kalkınma Merkezi için de yatırım planlanmaktadır. Taycan’ın üretimi, sadece Zuffenhausen’da 1.200 yeni iş yaratıyor, diye açıklama yaparak yapım aşamasının sürdüğünü bildirdi.

Porsche Taycan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir